Na loupežnický hrad Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu s dětmi

  • Pěšky
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro začínající turisty

Tento půldenní výlet je vhodný zejména pro rodiny s dětmi starými 6 a více let. Výlet začíná na autobusové zastávce "Vysoká Lípa, restaurace", kam můžete přijet autobusem z Děčína nebo z České Kamenice. Pokud přijedete autem, je zde zpoplatněné parkoviště (30 Kč půl dne, 50 Kč celý den). Pokud si zde po skončení výletu dáte oběd, pravděpodobně Vám parkovné odpustí.

Trasa vede kolem loupežnického hradu Šaunštejn a Malé Pravčické brány, na něž je možné vylézt po železných žebřících a schodech vytesaných do skály. Po cestě uvidíte nádherné pískovcové útvary, rozhledy do krajiny Českého a Saského Švýcarska a jedinečnou přírodu Národního parku České Švýcarsko.
 
Popis trasy:
Výchozím místem je autobusová zastávka a parkoviště ve Vysoké Lípě u restaurací U nás a U Loupežáku. Odtud vede po žluté k rozcestí Pod Šaunštejnem, dále po červené na Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu. Od Malé pravčické brány vede trasa po lesní silničce a červené značce až na křižovatku tvaru T, kde odbočuje do leva po cyklostezce číslo 3030. Po zhruba 3/4 kilometru sejde ze silničky po žluté značce, po které vede až zpátky do výchozího bodu.
 
Varianty:
Můžete jít nejprve po červené na Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu a nebo nejprve projít nudnější dlouhou část po žluté a hlavní atrakce si nechat až nakonec. Možná je lepší nejprve vylézt s dětmi na Šaunštejn, dokud mají dost energie. S většími dětmi je možné trasu protáhnout až na Mezní Louku. Případně je možné začít na Mezní Louce, ve Vysoké Lípě si dát oběd a pak se vrátit na Mezní Louku.
 
Upozornění:
Zejména při výstupu na Šaunštejn je nutno děti hlídat a jistit. Pokud je vlhko, tak je třeba počítat s tím, že skála bude klouzat a zejména sestup může být nebezpečný. Pokud je chladno, určitě vemte rukavice, aby dětem nezábly při lezení po železných žebřících ruce. Celý úsek mezi Šaunštejnem a Malou Pravčickou bránou vede po cestě vedle níž je prudký sráz. Trasa vede územím 1. zóny Národního parku České Švýcarsko. Chodit je tedy povoleno pouze po značených cestách.
 
Fotografie:
První dva snímky jsou z knihovny tohoto webu. Ostatní fotky byly pořízeny mobilním telefonem a jejich jediným účelem je ukázat nejnáročnější místa trasy.
 

 

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro začínající turisty

Nejvyšší nadmořská výška: 

449 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

306 m. n. m.

Součet převýšení: 

469 m

Délka trasy: 

6.5 km

Čas potřebný na projití: 

3 hodiny

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.