K Rysímu kameni

  • Pěšky
  • Střední obtížnost

Tato trasa nás zavede do zapomenutých končin na česko-saské hranici. Výchozím místem je Mezní Louka, odkud se vydáme po zelené, vystoupáme do sedla v hřebeni Větrovce a sestoupíme do Hlubokého dolu. Lesní silničkou pokračujeme údolím až do bývalých Zadních Jetřichovic. Na pravém břehu Křinice se tyčí impozantní hradba skal zvaných Rabensteine (Havraní kameny).

Přejdeme Křinici a vydáme se po německé zelené značce ve tvaru trojúhelníku, což značí náročnější stezku než běžné turistické cesty. Jdeme asi kilometr a půl po proudu Křinice, kde zelená odbočuje doleva přes řeku. Stoupáme roklí Brueckengrund a značka ve tvaru zeleného trojúhelníku nás vede vlevo z rokle napřed vzhůru, a potom prudce dolů do Velkého kozího dolu (Lindengründel). Zde, jen pár kroků od hranic na německé straně, objevíme cíl naší cesty – Rysí kámen (Luchsstein) s reliéfem na místě, kde byl roku 1743 zastřelen rys. Stejnou cestou cestou se vrátíme zpět na Mezní Louku.
 

Návrat rysa do Českého Švýcarska
 

Rys ostrovid býval kdysi běžnou šelmou žijící v hlubokých lesích Českého Švýcarska, ale stejně jako ostatní šelmy byl po staletí systematicky pronásledován a téměř vyhuben Jednoho z donedávna posledních zdejších rysů zabil roku 1743 Johann Gottfied Puttrich z proslulé rodiny lesníků, jak se o tom dovídáme z nápisu na Rysím kameni. Zvíře usmrtil pomocí zabudované střelné zbraně, která spustila, když se šelma dotkla návnady a tuto údalost nechal Puttrich vytesat do velkého balvanu. Na kameni je vytesán reliéf rysa a novogotický německý nápis, který ve volném překladu zní: „Na tomto místě jsem já, Johann Gottfied Puttrich, královský lesní z Hinterhermsdorfu, složil střelnou ranou rysa roku 1743".

Od 19. století až donedávna se rys v Českém Švýcarsku již nevyskytoval. Až v roce 2011 potvrdily přítomnost rysa fotopasti, monitorující zvířata na území národního parku. Do té doby na jeho výskyt ukazovaly jen nepřímé důkazy jako stopy ve sněhu a blátě, škrábance na stromech a stržené srnky. Rys se však do Českého Švýcarská zatoulá jen vzácně, a to spíše v zimním období, kdy je zde větší klid.

Člověk se s rysem běžně nesetká, jednak se tu zatím vyskytuje velmi sporadicky a jednak je velmi plachý.


Projekt Turistika bez hranic byl podpořen z Programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.
 

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Střední obtížnost

Nejvyšší nadmořská výška: 

403 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

258 m. n. m.

Součet převýšení: 

458 m

Délka trasy: 

16.4 km

Čas potřebný na projití: 

5 h

Typ trasy: 

  • Přeshraniční trasa
  • S atrakcemi
  • S příběhem
  • S příběhem z minulosti

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.