Česká Kamenice - Jehla - Studenec - Česká Kamenice

  • Pěšky
  • Pro náročné turisty

Česká Kamenice – Jehla  – sedlo pod Studencem  – Studenec (737m) – Studený  – Lipnice – vyhlídka pod Větrným vrchem – Kunratice - Česká Kamenice

Celodenní okruh vede nejzápadnější částí Lužických hor a dotýká se zčásti Labských pískovců. Cestou se na několika místech nabízejí skvělé výhledy na Českosaské Švýcarsko.

První část do sedla pod Studencem vede po modré značce. Cesta vychází z náměstí v České Kamenici k severu k barokní kapli Panny Marie, odkud stoupá napřed východním a potom severovýchodním směrem mezi vilami do lesa a strmě vzhůru na vyhlídkovou skálu Jehla, která je vulkanického původu. Na Jehlu je označena krátká odbočka. Vyhlídka je opatřena zábradlím. Překvapí nás strmý pohled na město Česká Kamenice a jeho nejbližší okolí se Zámeckým vrchem, na Růžák a na krajinu stolových hor. Dále cesta sestupuje lesem k obnovenému Bratrskému oltáři, na jehož záchraně se podílely Město Česká Kamenice a České Švýcarsko o.p.s. Místo patří k nejpůsobivějším sakrálním památkám regionu. Značka dále sestupuje lesy k silnici a podél ní necelý kilometr do Lísky. Líska je starobylá obec s mnoha pozoruhodnými domy. Na jejím dolním konci míjíme Galerii u šneka. Stoupáme strmě obcí necelý kilometr a půl na její horní konec, kde je malé parkoviště, z něhož je možno podniknout krátkou vycházku k nedalekým čedičovým varhanám na Zlatém vrchu. Modrá značka stoupá na rozsáhlou louku v sedle pod Studencem, kde je možno často zahlédnout kamzíky vysazené v této krajině na počátku 20. století rodinou Kinských.

Druhá část trasy je značena červeně (do obce Studený). Od rozcestí v sedle stoupáme k bukovému lesu a jím po tvarové odbočce na vrchol Studence, jednoho z dominantních vrcholů Lužických hor. Z četných kamenných moří nedaleko vrcholové pěšiny se otvírají postupně výhledy na Lužické hory s Klíčem, na Růžák, Českosaské Švýcarsko, i k severu na Chřibskou a oblast Šluknovského výběžku. Tyto výhledy se doplňují s pohledy z železné rozhledny z roku 1888, nákladně restaurované Sdružením pod Studencem a znovu otevřené v roce 2009. Tato rozhledna patří k nejvýznamnějším technickým památkám regionu. Kdysi stávala na vrcholu i turistická chata, dnes zde zcela převládá vzrostlý bukový les. Dále následuje tříkilometrový sestup k severozápadu do Studeného, malé obce v údolí Studeného potoka. V obci se nalézá penzion Kamzík s restaurací. V dolní části obce je malé parkoviště, které je i východištěm k obnoveným drobným sakrálním památkám v okolí. Na jejich záchraně má největší podíl již zmíněné Sdružení pod Studencem a celé území se tak stává opět místem příjemného odpočinku.

Třetí část je neznačená a měří asi 3 km. Jdeme po málo frekventované silničce do nedaleké Lipnice, v jejíž blízkosti zaznamenáme v nedávné době obnovené kapličky a křížky. Lipnice je malá obec horského charakteru, v jejíž blízkosti se odehrála v červenci 1757 jedna z bitev prusko-rakouské války. U autobusové zastávky silnici opustíme a podle směrovky s nápisem Jetřichovice odbočíme vpravo mezi chalupami. Za nimi stoupáme krásnou cestou loukami pod vrchem Ovčákem, kde se otevřou výhledy na Růžák a Velký Zschirnstein. Cesta nás dovede po jednom a půl kilometru z Lipnice k zelené značce směřující z Jetřichovic do České Kamenice. Po této značce se vracíme.

Čtvrtý úsek, který okruh uzavírá, je značen zeleně a vede nás převážně jižním směrem napřed lesem a potom luční stezkou ke zpevněné cestě. Po ní nejprve odbočíme vpravo bez značky na cca 700 m vzdálenou louku na severním svahu Větrného vrchu. Odbočka stojí za to – z místa se naskýtá jeden z nejlepších výhledů na Růžák, oblast Jetřichovických skal s Rynarticemi a Vysokou Lípou, na Velký Winterberg a především na stolové hory v Sasku. Vracíme se po zpevněné cestě zpět na zelenou, po ní sestupujeme k silnici a zkratkou do Kunratic, jedné z malých obcí na pomezí Lužických hor a Labských pískovců. Zelená značka potom střídavě stoupá a klesá lesem k romanticky položenému a příkladně čistému koupališti v České Kamenici a dále již kolem známé barokní kaple Panny Marie se vrací na náměstí, kde jsme  túru začali.

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro náročné turisty

Nejvyšší nadmořská výška: 

722 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

299 m. n. m.

Součet převýšení: 

443 m

Délka trasy: 

20.1 km

Čas potřebný na projití: 

7 hodin

Typ trasy: 

  • S atrakcemi
  • S duchovním zážitkem
  • Za výhledy

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.