Srbská Kamenice

Obec ležící v údolí řeky Kamenice byla založena zřejmě v 11. století kolonizací slovanským lužickosrbským obyvatelstvem, jak napovídá její název.
Dominantou je barokní kostel sv. Václava na návrší nad obcí, původní zástavbu dokládají podstávkové domy.

Na severním konci obce začíná třetí z romantických skalnatých kaňonů řeky Kamenice, Srbskokamenická soutěska. Na rozdíl od Edmundovy a Divoké soutěsky je nepřístupná. Na jejím horním úseku, dříve nazývanému Ferdinandova soutěska, byla v minulosti provozována plavba na lodičkách, dalo se doplout až k Dolskému mlýnu. Soutěska byla pojmenována po následníku Rakousko-Uherského trůnu Františku Ferdinandu D´Este, který soutěsku osobně navštívil.

Co byste měli vidět
 

Kostel sv. Václava - základní kámen k nynějšímu kostelu byl položen 15. července 1772 a dokončen byl za 4 roky. Oltář a zvony byly přeneseny z původního kostela, který stál na místě nynějšího hřbitova již ve 14. století. První mše byla sloužena 28. září 1776. V kostele se nachází cenný rokokový oltář. Velká rekonstrukce kostela proběhla v letech 1993–95.

Reliéf Korunování Panny Marie - na skalní stěně u silnice pod hřbitovem je vytesán reliéf z roku 1701.

Socha sv. Petra - poblíž vstupu do kostela, pochází z atiky kostela sv. Petra a Pavla v nedaleké Růžové.

Růžovský vrch (619 m) - mohutný čedičový kužel sopečného původu, někdy také nazýván Děčínská Fudžijama. Svahy pokrývá čedičová suť, na některých místech je patrná sloupcovitá odlučnost čediče (tzv. Ledová studánka). Dříve na vrcholu stávala restaurace s rozhlednou. Dnes vzrostlý bukový les, bez výhledu.

Vyhlídka nad jezírkem - otevřená jeskyně v masivu skal - tzv. válečný domeček. Přístup byl možný jen spuštěním shora po provaze úzkou skalní štěrbinou. Sloužil obyvatelům ve třicetileté válce jako úkryt. Teprve v r. 1896 zpřístupnil toto místo horolezecký spolek Srbské Kamenice vysekáním 26 schodů. K jezírku vede cesta za penzionem Vesna.

Přírodní rezervace Arba - velká louka v údolí u řeky Kamenice. Předmětem ochrany jsou zde živočichové a rostliny, vázané na louky a prameniště. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších mokřadů v regionu.

Víte že…
 

…26. ledna 1972 se u Srbské Kamenice zřítilo letadlo jugoslávských aerolinek, letící ze Stockholmu do Bělehradu? Neštěstí tehdy jako zázrakem přežila dvaadvacetiletá letuška Vesna Vulovičová. Ač těžce zraněna, přežila vůbec největší volný pád z výšky 10 kilometrů. Tragédii zapříčinil podle všeho výbuch nálože ukryté v zavazadlovém prostoru letadla. Ovšem dodnes není s jistotou znám pachatel neštěstí, při kterém zahynulo 27 cestujících a členů posádky. Pád letadla připomíná pomníček u silnice mezi Srbskou Kamenicí a Novou Oleškou.

Kam za kulturou
 

Již od roku 1995 se každoročně v srpnu a září koná v místním kostele sv. Václava mezinárodní hudební festival vážné a duchovní hudby.

Adresa: 

Česká republika
50° 49' 15.384" N, 14° 21' 14.796" E

Kategorie: 

  • Obce