Skalní výklenek Navštívení Panny Marie (Dolní Chřibská)

Skalní výklenek neznámého stáří byl vytesán do skalního masivu na křižovatce silnic v Dolní Chřibské vedle domu, zvaného před rokem 1945 Stengels Haus. V minulosti zde býval mariánský obraz. Již v 19. století o výklenku nebylo nic známo. Neměl žádného patrona, který by ho udržoval. Výklenek byl posledním zastavením procesí, které pořádalo náboženské bratrstvo Navštívení Panny Marie z Chřibské. Vycházelo z Horní Chřibské a putovalo až do Dolní Chřibské na křižovatku silnic Rynartice - Doubice – Chřibská.

Při restaurování byl do výklenku umístěn nově namalovaný obraz, který zachycuje Navštívení Panny Marie. Na nápisovém zrcadle bylo obnoveno Boží oko, jehož pozůstatky byly nalezeny po očištění výklenku. Na své místo se vrátila i původní modrá barva orámování skalního výklenku. Ten stejně jako v minulosti kryje nová tmavě červená plechová stříška. Zajímavostí jsou dvě dochované rýhy po ostření meče, kterým se říká brusné plochy. Nachází se vpravo od výklenku.

Rekonstrukci zrealizovala v roce 2011 obecně prospěšná společnost České Švýcarsko v rámci projektu Listen to the Voice of Villages (Naslouchejte hlasu venkova) financovaného prostřednictvím programu Nadnárodní spolupráce Střední Evropa a spolufinancovaného z ERDF.

Adresa: 

Česká republika
50° 52' 4.602" N, 14° 28' 12.8964" E

Kategorie: 

  • Památka