Rybniště

Obec Rybniště, patřící do území CHKO Lužické hory, leží v širokém sedle mezi Plešivcem a Širokým vrchem v nadmořské výšce 460m. Obcí prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Baltským mořem.
Rybniště je katastrálně děleno na dvě území, katastr Rybniště a katastr Nová Chřibská.

Nynější správní obec Rybniště vznikla postupným sloučením samostatných obcí Chřibská Nová Ves, Rybniště, Nová Chřibská a částí obce Kyjov, nazývané Nový Kyjov (Hangár a domy v okolí).
Obec původně patřila k Tolštejnskému panství, ale v roce 1573 ji Kryštof ze Šlejnic prodal spolu s Krásnou Lípou a částí Horního Podluží bratrům Jindřichu a Abrahámovi z Vartenberka, kteří ji přičlenili k českokamenickému panství. Nynější název obce se objevuje v roce 1715, kdy je zmiňována na místě vypuštěného a vysušeného rybníka osada Rybniště.
Rybniště je významným železničním uzlem Bakov-Rumburk a Děčín-Varnsdorf.

Co byste měli vidět

Secesní kostel svatého Josefa - dílo Antonína Möllera z Varnsdorfu, vystavěný v letech 1909 -1911 na darovaném pozemku od vdovy Terezie Elstnerové. Je jednolodní obdélný s pětiboce uzavřeným presbytářem s hranolovou věží a je to nejmladší kostel v regionu.

Velký rybník - je největší vodní plochou v děčínském regionu – 46ha. Je významnou ornitologickou lokalitou, kterou využívá k odpočinku řada tažných ptáků. Od roku 1982
je rybník vyhlášen přírodní rezervací, zahrnuje i pobřežní mokřiny s výskytem chráněných rostlin. Od hřbitova na hráz Velkého rybníka je zpřístupněna naučná stezka.

Menší rybník s vodní plochou 4,23 ha, po jehož hrázi vede silnice II./263 nese název Školní rybník. Název je spojován se sousedstvím tehdejší školní budovy z r. 1769.

Přehrada Chřibská ležící na katastru obce byla vybudována v letech 1912-1926, její rozloha činí 13,78 ha a je největší ze tří přehrad na území Lužických hor. Přehrada je zdrojem pitné vody pro celý Šluknovský výběžek. V roce 2012 byla otevřena nová vyhlídka na přehradu.

Kaple Tří králů s letopočtem 1775 stojí nedaleko místa evropského rozvodí v části obce zvané Na sedle.

Dochované lidové stavby, roubené s podstávkami, přízemní i patrové.

Víte, že …

...v části obce zvané Na Sedle je několik domů, z jejichž střech odtéká jedním směrem voda do Baltského moře a druhým směrem do Severního moře?

...jméno Velkého rybníka k roku 1884 je spojováno s těžbou ledu pro potřeby Prahy?

...nejstarší částí obce je Chřibská Nová Ves, která byla poprvé zmiňována roku 1475 v zeměměřičských listech pod jménem „Neundorfflin“, což znamená místo, které již několik let leží bez pořádku (roztroušeně)?
 
...v roce 1757 pruské vojsko vypálilo střed obce?

...v roce 1869 obcí projel poprvé vlak?

Kam za kulturou

Svátek sv. Josefa patrona obce, slavnostní mše, pálení čarodějnic s ohňostrojem.
Kino Krásná Lípa, Kino Luž Dolní Podluží, Kino Panorama Varnsdorf.
Divadlo Varnsdorf a Rumburk.

Kam za sportem

V obci je udržované fotbalové a volejbalové hřiště, kde jsou pořádána fotbalová, nohejbalová a volejbalová utkání. Každoročně se koná memoriál Karla Mokrého.

JV Ranch České Švýcarsko - nabízí základní výcvik na koni, vyjížďky na koních od začátečníků až po pokročilé i pro děti od 6ti let.

Na Školním rybníku je možnost při zakoupení povolenky rybolovu i pro nečleny rybářského svazu.

Možnost využití sportovního centra Krásná Lípa (cca. 4 km), kde naleznete tenisové kurty, minigolf, fitness, dětská hřiště, plážový volejbal atd.
Další sportovní areál v blízkosti je Jiřetín pod Jedlovou.

K návštěvě zve i pěkně upravené koupaliště s tobogány v příhraničním Seifhennersdorfu v Německu.

Kam na výlet

Široký vrch (586m) – vyhlídka, která je umístěna ve znělcovém vrchu, 1,5 km severozápadně od Rybniště (z Rybniště po červené značce), někdy též zvaná Karlova výšina. Hora je nazývána „Strážcem Českého Švýcarska). Z jeho výšin lze pozorovat západní část Labských pískovců a část národního parku v SRN. Na svazích Širokého vrchu tábořili v roce 1639 Švédové. 

Kočičí skála, Dračí skála (z Rybniště po červené značce) se nacházejí pod Širokým vrchem.

Farská kaplička stojí pod Širokým vrchem v místě, kudy dříve chodíval farář na bohoslužby  z Krásné Lípy do Chřibské. Kaple pochází z roku 1795. Obrázek představuje útěk Svaté rodiny do Egypta. Poblíž vyvěrá Farský pramen (z Rybniště po červené značce).

Hrbolec (zvaný Piklštějn ) asi 15m vysoký skalní blok z čediče nedaleko silnice Rybniště –Doubice. Vrchol, který byl r.1894 zpřístupněn schůdky a zábradlím, je dnes již neschůdný. Roku 1639 zde tábořili Švédové a v r. 1757 byli v okolí přepadeni Prusové švédským vojskem.

Malý Šébr (Malý Stožec 659 m) – znělcový kopec se skalnatým vrcholem. Kopec byl dříve nazýván Obří hlava nebo Obličejová hora, protože při pohledu od severozápadu připomíná profil obličeje ležící postavy. Na jihozápadním prudkém svahu kopce se nalézá puklinová jeskyně Komora. Dříve to prý bylo obydlí loupežníka Bedřicha Raucha. Přístup k Malému Stožci je po žluté turistické trase od železniční zastávky Chřibská.

Plešivec je znělcový vrch (597m). Po jeho jižním a západním úbočí vede trať ČD, na které bylo asi 1km východně odtud postaveno nádraží Chřibská s kdysi proslavenými klimatickými lázněmi Malý Semerink. Vrchol je dnes zarostlý lesem, ale z nezalesněných míst jihozápadního úbočí je výhled ke Studenci a na Jetřichovické skály.

Žulovec (562m) je žulový vrch. Vrchol kopce je zarostlý lesem, jen z dolního okraje lesa na severním svahu je výhled na Velký rybník a blízké kopce Šluknovského výběžku. Žulovec se nachází v jihovýchodní části obce. 

Přehrada Chřibská - zpřístupněna vyhlídka od 1.6. do 31.8. od 8-19 hod. po levém břehu hráze přehrady. Přístupová trasa od vodárny Chřibská je od komunikace vedoucí k vodnímu dílu značena.

Turistické trasy a cyklotrasy

Naučná stezka kolem Velkého rybníka pro pěší i cyklisty spojující obec Rybniště s obcí Horní Podluží.

Obcí prochází značené cyklotrasy, po kterých se dostanete do národního parku České Švýcarsko a národního parku Saské Švýcarsko.

Obcí projíždí turistický autobus Děčín-Hřensko-Mezná-Jetřichovice-Krásná Lípa, kterým se dostanete i na vzdálenější výletní místa např. do Jetřichovic, na Mariinu skálu, Rudolfův kámen, Vilemíninu stěnu, Falkenštejn, Šaunštejn, Dolský mlýn. Mezní louka je významnou křižovatkou turistických a cyklistických stezek, které protínají celou oblast národního parku České. Švýcarsko. Značené trasy vedou i k Divoké a Edmundově soutěsce.

Co v zimě

Bruslení na Školním rybníku nebo návštěva nedalekého zimního stadionu v Rumburku či ve Varnsdorfu.

JV RANCH České Švýcarsko, Rybniště 41, nabízí skijöring, tj. lyžař tažený koňmi.

Ski areál Horní Podluží (cca 3km) - dva vleky se sjezdovkami. Hlavní sjezdovka dlouhá 600m s převýšením 120m. Je zde i sjezdovka s několika překážkami pro snowbordisty. Lyžařská škola a večerní lyžování, půjčovna lyží.

Sjezdovka vzdálená cca 6 km v Jiřetíně pod Jedlovou, zde jsou dva vleky (Mezičky a Jedlová) a sjezdové tratě s celkovou délkou 5 km. Běžkařské tratě vedou přes horu Jedlová až k hřebenům Lužických hor.

Ubytování

JV RANCH České Švýcarsko, Rybniště 41, tel.+420607617308, +420721710184
Penzion Braun, Nová Chřibská 108, Rybniště, tel.+420412554286
Penzion Relax, Rybniště -  nádraží ČD Chřibská, tel.+420412381235
Rekreační dům, Rybniště 128, tel.+420604219743

Stravování

Kulturní dům v Rybništi, Rybniště 77, tel. +420603731154

Adresa: 

407 51 Rybniště
Česká republika
50° 52' 45.0012" N, 14° 30' 55.2348" E

Kategorie: 

  • Obce