Růžová

Mezi nejstarší a nejzajímavější obce regionu Českého Švýcarska patří Růžová. První písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1352, kdy patřila pánům z Michalovic. Jejími dalšími významnými vlastníky byli příslušníci rodu Clary–Aldringenů, kteří se v 19. století zasloužili o zpřístupnění největšího skalního mostu Evropy – Pravčické brány i nedalekých romantických soutěsek řeky Kamenice.
Dominantu Růžové představuje barokní kostel sv. Petra a Pavla z let 1710–1712.

Součástí Růžové je místní část Kamenická Stráň, která překvapí návštěvníky svou zachovalou lidovou architekturou - typickými podstávkovými domy, kde se citlivě doplňuje roubený základ domu s hrázděným patrem a jedinečnou výzdobou štítů, oken či dveří těchto stavení.

Růžová leží v těsné blízkosti Národního parku České Švýcarsko a poskytuje návštěvníkům řadu možností pro romantické toulky a výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Na své si přijdou jak milovníci krásných výhledů, tak i ti, kterým učarovala unikátní příroda hlubokých soutěsek.

Co byste měli vidět
 

Růžovský vrch (619 m.n.m.) – nejvyšší vrchol Českého Švýcarska. Na tomto čedičovém vrchu s přírodní rezervací se vyskytuje typická fauna i flóra květnaté bučiny. V suťovém poli na jeho úbočí byly již v 19.století vyhledávanou atrakcí tzv. sněžné jámy.

Pastevní vrch (Hutberg)  402 m.n.m. – jedna z nejkrásnějších vyhlídek nejen na České a Saské Švýcarsko, ale i na Lužické hory, České středohoří či Děčínský Sněžník. V roce 2007 zde byla postavena dřevěná vyhlídka, která umožňuje krásný pohled do širokého okolí.

Větrný mlýn na vrchu Petřín – původní větrný mlýn z roku 1878, vedený jako technická památka, nyní slouží jako penzion.

Dolský mlýn – pozůstatky vodního mlýna z roku 1515 v soutěsce řeky Kamenice. V jeho sousedství stávaly budovy pekárny a palírny, nedaleko byla také smolárna. Svému účelu sloužil až do roku 1945, v roce 1952 zde byla částečně natáčena pohádka O pyšné princezně.

Riedlův smírčí kříž – u lesní silnice z Růžové na Srbskou Kamenici. Kamenný kříž z 18. století, vytesaný na památku násilné smrti obchodníka Riedla v těchto místech. Smírčí kříže zhotovovali pachatelé jako výraz své lítosti nad činem, který spáchali a pro smíření duše zemřelého s Bohem.

Vyhlídka na soutěsku řeky Kamenice – po žluté turistické značce cca 1 km od Kamenické Stráně. Na skalním výběžku obklopeném lesy vás okouzlí pohled do hluboké rokle řeky Kamenice.

Co byste měli zažít
 

Ruční výrobu mýdel s přídavky nejrůznějších vonných a léčivých bylinek při návštěvě penzionu Růžák, jehož majitelé se věnují této výrobě podle starých receptur pod obchodní značkou Rubens
Kontakt: Mýdlarna Rubens, manželé Hrachovcovi, penzion Růžák, tel: 412 553 113

Návštěvu Indiánské vesničky Rosehill – muzeum pod širým nebem, kde se dozvíte a uvidíte mnoho zajímavého o životě severoamerických indiánů. Vesnička je pro veřejnost otevřená vždy v červenci a srpnu (během května a června pak jen pro objednané školní výlety). Kontakt: Jan Bezek, tel: 731 473 444

Projížďku na koních z jezdecké stáje Apollo v Růžové pro pokročilé jezdce do okolních luk a lesů, začátečníci mohou vyzkoušet své jezdecké umění na jízdárně. Veškeré jízdy nutno domluvit předem na uvedeném kontaktu. Kromě koní jsou tu chovány pro radost i lamy krotké.
Kontakt: Alice Urbánková, tel.: 603 456 081

Víte, že…
 

…znak či vlajka obce nemusí pocházet z dávných dob, ale mohou být vytvořeny i dnes? Právě taková novodobá znamení naleznete v Růžové od roku 2007. Znak obce představuje štít, jeho rozdělení ukazuje na skutečnost, že obec tvoří 2 části, Růžová a Kamenická Stráň. Stříbro-černě polcený bok štítu je inspirován erbem pánů z Michalovic, zakladatelů obce. Jméno obce symbolizuje stříbrná růže na stonku. Zkřížený meč a klíč jsou atributy sv. Petra a Pavla, kterým je zasvěcen kostel v Růžové. Červená barva štítu pak připomíná mučednickou smrt obou těchto svatých. Podobně je vytvořena i růžovská vlajka.

Kam na výlet

výlety z Růžové

Kolem Růžové za přírodou i historií – Naučná stezka Růžová
Na zastaveních naučné stezky se seznámíme třeba s historií budování betonových pevnůstek v letech 1937 – 1938, včetně návštěvy lehkého bunkru. Přiblíží nám historii a současnost Dolského mlýna i poněkud ponurý příběh násilné smrti mladé obchodnice v 19. století v místě zvaném U obrázku. Podíváme se i tam, kde do poloviny 20. století stávala část Růžové s názvem Nová Víska. Posledním zastavením naučné stezky kolem Růžové je vrchol Pastevního vrchu. Délka trasy je cca 12 km.

Z Růžové do romantických soutěsek
K soutěskám řeky Kamenice se vydáme z Růžové směrem k Hájenkám a k Meznímu můstku. Odtud pokračujeme do Edmundovy /Tiché/ soutěsky, nesoucí jméno po hraběti Edmundovi Clary – Aldringenovi. Po plavbě pramičkou nás čeká poslední pěší úsek cesty do pohraničního městečka Hřensko. Z Hřenska se můžeme vrátit pravidelnou autobusovou linkou s přestupem v Děčíně zpět na Růžovou. Délka pěší trasy tohoto výletu je cca 6 km

Na nejvyšší vrchol Českého Švýcarska
K vrcholu Růžáku stoupáme bukovým lesem v serpentinách po jeho úbočí. Zhruba v polovině cesty k vrcholu, nad bývalým lomem na čedič, se před námi otevře hezký výhled do širokého okolí. Z Růžovského vrchu scházíme do vesnice Srbská Kamenice, kde se zřítilo v 70. letech 20. století dopravní letadlo. Katastrofu jakoby zázrakem přežila jediná cestující - srbská letuška Vesna Vulovičová. Tuto událost připomíná pamětní deska u silnice ze Srbské Kamenice směrem na Novou Olešku a také část expozice v prostorách bývalé podzemní letecké továrny Rabštejn , kterou je možné navštívit po domluvě s průvodci (tel.č.: 603 815 376, 732 850 351). Ze Srbské Kamenice, případně Jánské, kde je podzemní expozice, je možný návrat na Růžovou opět autobusovou linkou s přestupem v Děčíně. Délka pěší trasy výletu je cca 7 km.

K pohádkovému mlýnu
K tajuplným ruinám Dolského mlýna se vydáme z Růžové směrem na Hájenky a poté k Meznímu můstku. V Divoké soutěsce po jízdě pramicí pokračujeme pěšky do Vysoké Lípy. Odtud klesáme lesními serpentinami k řece Kamenici a Dolskému mlýnu. Od mlýna se vydáváme lesem vzhůru do Kamenické Stráně. Do centra obce Růžová se pak dostaneme po cca 3 km chůze po lesní silnici. Celková délka pěší trasy výletu je cca 12 km.

Kam za kulturou
 

Kostel sv. Petra a Pavla s častými koncerty vážné hudby, pravidelnými nedělními bohoslužbami a každoroční vánoční půlnoční mší. V době masopustu vychází od kostela masopustní průvod.

Výstavní sál budovy u kostela s každoroční letní výstavou výtvarných děl autorů nejen z Českého Švýcarska i zdejších obyvatel, chalupářů a tvořivých lidí pod názvem „Růžová – dveře umění dokořán“.

Restaurace U kostela s příležitostnými hudební country večery.

Místní knihovna otevřena vždy v pátek odpoledne.

V letních měsících je centrem kulturního dění hřiště, kde probíhají taneční zábavy, divadelní představení i další akce pro děti i dospělé.

Kam za sportem

Hráči tenisu, volejbalu či nohejbalu mohou využít hřiště, otevřené denně od 8 do 20 hod.
Kontakt: p. Fiedlerová, tel.č.: 739 835 985
Milovníci bowlingu, šipek nebo fotbálku si přijdou na své v restauraci U kostela
Kontakt: tel.č.: 733 313 748, info@ruzova-ukostela.cz
Víceúčelové hřiště u kostela pro fotbal, stolní tenis, vybavené průlezkami pro děti, lze využívat celoročně volně

Ubytování/stravování
 

Penzion U Stehlíků, tel.č.: 412 553 109, 604 658 437
Penzion Arosa, tel.: 602 193 293
Penzion Růžák, tel.: 412 553 113
Penzion Nový Svět, tel.: 777 827 119
Restaurace a ubytování U kostela, tel.: 733 313 748
Penzion Větrný mlýn, tel: 412 553 078
Bungalov U Vojtěcha, tel.: 412 553 063

Adresa: 

Česká republika
50° 50' 37.5" N, 14° 17' 32.352" E

Kategorie: 

  • Obce