Kříž s kamenným podstavcem (Horní Mikulášovice)

Podstavec z 18. století s monumentálním kovaným křížem obklopuje kovový plot z 19. století. K renovaci kříže došlo roku 1926.
Při restaurování v roce 2010 se vytvořil nový monumentální kovový kříž podle původního popisu.

Díky vstřícnosti Města Mikulášovice, které poskytlo uskladněné torzo původního kříže, došlo v části obce Horní Mikulášovice ke kompletní rekonstrukci mohutného 4 m vysokého kříže z roku 1776. Na své místo se vrátila rozsáhlá skupina Krista s pěti anděly, Pannou Marií, Máří Magdalenou a sv. Janem. Došlo k očištění pískovcového podstavce a repasi původního kovaného plotu.

Kříž 6. 10. 2011 požehnal P. Jacek Kotisz, správce Římskokatolické farnosti Mikulášovice. Ve stejný den byla u kříže na místo pokáceného jeřábu vysazena pamětní lípa Anežky České, jako připomínka 800 let od narození české světice.

Rekonstrukci kříže zrealizovala v roce 2010 obecně prospěšná společnost České Švýcarsko v rámci projektu Listen to the Voice of Villages (Naslouchejte hlasu venkova) financovaného prostřednictvím programu Nadnárodní spolupráce Střední Evropa a spolufinancovaného z ERDF. Na obnovu památky přispělo také město Mikulášovice.

Adresa: 

Česká republika
50° 57' 40.4208" N, 14° 23' 1.158" E

Kategorie: 

  • Památka