Jiřetín pod Jedlovou

Nachází se v nejsevernější části české republiky, ve Šluknovském výběžku na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Součástí obce jsou osady Lesné, Rozhled a Jedlová.
První písemná zmínka pochází z roku 1548, kdy majitel Tolštejnského panství Jiří ze Šlejnic (Sasko) započal s výstavbou městečka Sankt Georgenthal na základě objevu ložiska stříbrných rud v okolí hradu Tolštejn. Dolování v této oblasti však nebylo nikdy výnosné. Na dlouhá léta se hlavním zdrojem obživy místních obyvatel staly plátenictví a textilní výroba. Byly zde tři továrny na potiskování a výrobu bavlněných látek, továrna na broušení a leštění drahokamů a existoval zde i pivovar.

Období romantismu 19. století a umístění obce v nádherné krajině Lužických hor, předurčilo Jiřetín pod Jedlovou k rozvoji turistiky, rekreace a sportu.
Obec je prohlášena za Městskou památkovou zónu, jejíž centrem je právě rekonstruované náměstí. V úplném středu zóny se nacházejí historické stavby kostela a fary s okrasným rybníkem, fontánou a barevnými rybkami. Stojí zde také informační centrum s veřejným sociálním zařízením. Vedle informačního centra je též parkoviště na desítky motorových vozidel, které bývá často o víkendech zcela zaplněné. Z náměstí, a to nejen z něj, se dá po 300 m vstoupit do nádherné krajiny Lužických hor protkané množstvím kulturních památek.

Obec v roce 1998 získala v celostátní soutěži Programu obnovy venkova titul Vesnice roku.

Co byste měli vidět

Tolštejn – zřícenina hradu s hradní restaurací a ubytováním, vyhlídka

Křížová hora – poutní místo s Křížovou cestou – 11 zděných kapliček s reliéfními výjevy, kaple povýšení sv. Kříže(12.a 13.zastavení) a kaple božího hrobu (14.zastavení).

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor (774 m) s 23m vysokou kamennou rozhlednou a restaurací. Na vrchol vede lyžařský vlek.

Kostel s farou – vysvěcen v roce 1612, budova fary z r.1755 – v přízemí budovy se nachází Hornické muzeum.

Štola sv. Jana Evangelisty – expozice o historii zdejšího dolování v délce 360 m.

Co byste měli zažít

Vystoupejte na vrchol Jedlové a užijte si pořádnou porci adrenalinu v lanovém centru. Půjčte si u nás terénní koloběžku a jednou z pěti tras sjeďte k dolní stanici vleku.
Tam si ještě vyzkoušejte úžasnou jízdu na horských kárách (tříkolkách). Káry jsou určeny jak pro děti, tak i dospělé. Dospělí mohou s menším dítětem po sjezdovce jezdit ve dvou. Povinnou výbavou jezdce je helma. Užijete si otočky, smyky nebo jízdu slalomem. Další atrakce se budují v bezprostřední blízkosti dolní stanice vleku.

Víte, že...

... Jiřetín p. J. je součástí turistického projektu Tolštejnské panství, které zaujímá území nejsevernější části ČR? Součástí projektu je hra Vandrování po Tolštejnském panství s možností získání minipasu, resp. pasu TP. Podrobnější informace získáte na tel. +420 412 379 336.

Kam za sportem

Letní sportovní areál Jiřetín pod Jedlovou - nachází se ve východní části obce v bezprostřední blízkosti lesa. Součástí areálu je objekt bývalé školy. Nachází se v něm ubytování pro 60 zájemců, bar s občerstvením, posilovna, sauna, malá tělocvična pro stolní tenis, aerobic a různá cvičení.
Ubytovací možnosti skýtají 13 nových půdních dvoulůžkových pokojů s možností přistýlky a také ubytování v turistické části s 30 lůžky (5 pokojů) a společenskou místností, ve které se často konají sportovní, podnikové nebo i rodinné oslavy. Hrají se zde různé turnaje ve stolním tenisu. Samotný sportovní areál, který si místní sportovci společně s obcí budují od roku 1984 většinou svépomocí, dále nabízí ke sportovnímu vyžití jednotlivcům i sportovním oddílům pořádání sportovních her s programem na těchto sportovních a doplňkových plochách:

1. travnaté hřiště kopané 93 x 65 m se šatnami a sociálním zařízením (o trávník se nepravidelně stará místní specializovaná firma EUROGREEN ČR, zaměřená na renovaci trávníků všeho druhu s celorepublikovým působením, www.eurogreen.cz)
2. tři antukové tenisové kurty včetně cvičné stěny
3. venkovní bazén 25 x 9 m s protiproudem (v provozu od 20. 6.-31. 8.)
4. univerzální hřiště s umělým povrchem 44 × 28 m (trávník III. generace), možné využít i jako dvě volejbalová hřiště, univerzální hřiště s umělým povrchem a osvětlením 700 lx vhodné na tenis, nohejbal, košíkovou, florbal
5. tři beach pískové kurty pro plážovou odbíjenou, po malé úpravě i pro beach kopanou (44 × 22 m)
6. atletická dráha 60 m s doskočištěm do dálky, sektor na vrh koulí
7. osmnácti jamkové minigolfové hřiště
8. dětské hřiště s relaxační zahradou (houpačky, prolézačky, skluzavka, hrad, perníková chaloupka, jezírko a lesní divadlo)
9. plochy pro stanování a zaparkování vozidel
10. velké ohniště s posezením a parketem

Součástí sportovního areálu je půjčovna sportovního náčiní (tenisové rakety, badminton, petanque, míče, minigolfové hole). Soustředění, ale i jednotlivé sportovní plochy jako i turistickou ubytovnu, je nutné objednat v předstihu na tel. čísle 602 860 058 (ubytování), 606 786 298 (sportoviště).

Zimní sportovní areál Jedlová - leží v jižní části obce na úpatí hradu Tolštejna a Jedlové. Areál prochází postupnou modernizací a skládá se ze dvou středisek, a to:
Jedlová - délka 1200m (vlek - kotva pro 2 osoby)
Mezičky - délka 700m (vlek - kotva pro 2 osoby)

Ski areál Jedlová představuje nejlepší možnost lyžování a snowboardingu v Lužických horách. Vrcholek areálu se nachází ve výšce 772 m nad mořem. Máte na výběr ze dvou sjezdových tratí. Z bezplatného parkoviště je zajištěna doprava skibusem k dolní stanici vleku.
Ski areál Mezičky – slalomový svah i s večerním lyžováním, parkoviště v blízkosti dolní stanice vleku.

Jedlová je také vyhledávaným místem milovníků bílé stopy.

Lyžařský areál Horní Podluží - osvětlená sjezdovka se dvěma vleky (kotvy + poma) 550 m dlouhá s umělým zasněžováním, osvětlená sjezdovka s několika překážkami pro snowboardisty, nová sjezdovka pro méně zkušené lyžaře, malý vlek 150 m a tažné lano pro lyžařskou školičku, tři sněhová děla a sněhová tyč, úprava sjezdovky vlastní rolbou, sněžný skútr pro první pomoc.
Parkoviště s bezplatným parkováním vedle silnice a lyžařského areálu, sociální zařízení, venkovní občerstvení, restaurace. Lyžařská škola, půjčovna lyží a snowboardů- nabízí výuku klasického i carvingového lyžování a snowboardingu. Půjčovna vám zajistí kompletní lyžařské vybavení včetně skiservisu, kontakt: 774201805, www.timski.cz

Kam na výlet

Varnsdorf - Dolní Podluží - Jiřetín pod Jedlovou - Kytlice -18 km
Začíná na přechodu Varnsdorf - Seifhennersdorf a vede odbočkou kolem pivovaru Kocour, poté přes celé město, dále přes Dolní Podluží do Jiřetína pod Jedlovou. Zde je mnoho zajímavých zastávek. Štola Jana Evangelisty, informační středisko, hornické muzeum, pohádková galerie řemesel, rozsáhlá křížová cesta na Křížové hoře. Značení dále pokračuje na zříceninu hradu Tolštejn, odkud je možné zajet na nedalekou rozhlednu Jedlová. Trasa pak pokračuje po Tolštejnské cestě k nádraží Jedlová a poté směrem na Kytlice.

Jedlová - Malý Stožec -Chřibská - Horní Podluží - Studánka - Krásná Lípa - Kyjov -21 km
Vcelku má jen malé převýšení, ale vine se krásnou krajinou. Vyráží z nádraží Jedlová společně s trasou č. 3015, na Tolštejnské cestě se vlevo ubírá kolem Malého Stožce směrem k železniční stanici Chřibská. Než však k ní dorazí, odbočí vpravo a pod kopcem Žulovcem vás zavede do Horního Podluží. Protne Horní Podluží a po mírně nezpevněné cestě pokračuje vstříc unikátu, který v Čechách nemá obdoby, k bývalému pětiramennému větrnému mlýnu. Přes obec Studánku vás cesta zavede k pramenům říčky Křinice a dále do Krásné Lípy, kde se setkává s trasou č. 211. Odsud zbývá již jen pár kilometrů do poklidné osady Kyjov, v níž značení končí, aby se z č. 3013 stala dvě další 3029 a 3032.

Okolím Jiřetína pod Jedlovou - 9,4 km
Výchozím bodem je Jiřetín pod Jedlovou, kde od rozcestníku náměstí, ČSAD jdeme 0,5 km přes obec po zelené značce ostře do kopce /3-4/ na Křížovou horu. Za Křížovou horou pokračujeme po zelené 1 km přes louku s výhledy na zříceninu Tolštejn a vrchol Jedlové s rozhlednou. Od sjezdovky začínáme ostře /3/ stoupat podél sjezdovky zároveň s červenou značkou až na vrchol Jedlové (774 m).
Za dobrého počasí nabízí rozhledna daleké panoramatické výhledy a lze vidět např. Bezděz, Ralsko, Ještěd, Luž, Milešovku, vrchy Labských pískovců v čele s Děčínským Sněžníkem a mnoho dalších.
Po druhé straně vrcholu sejdeme /2-3/ po červeně značené silničce k rozcestníku U Ranče. Stylový roubený ranč je vzdálený několik desítek metrů od rozcestníku vlevo po zelené značce směr Jiřetín. My ovšem budeme pokračovat po červené značce 1 km k odbočce na zříceninu hradu Tolštejn.
Od Tolštejnského hradu se vracíme (klesání /2/) po silnici přes vesničku Rozhled zpět do Jiřetína pod Jedlovou. Během celé cesty můžeme narazit na několik zastávek, které jsou označeny vlaječkou Tolštejnského panství, kde lze získat originální razítka do Vandrovního pasu.

Ubytování/stravování

Sportcentrum – kapacita 70 míst-různé kategorie ubytování, kemp, 602860058
Penzion Kongregace dcer božské lásky- kapacita 45 míst-různé kategorie ubytování, 412379350
Hotel Jedlová- kapacita 23 míst, www.jedlova.cz, 775379046,777069777
Hradní restaurace Tolštejn- kapacita 16 lůžek, www.restaurace-tolstejn.cz, 774742069
Chata Slovan –kapacita 63 míst- různé kategorie ubytování, www.slovan.provenio.cz,  721459685, 412379207
Chata Setuza-kapacita 52 míst-různé kategorie ubytování, 412379202,606265493,724302889
Chalupa u sv. Jana- kapacita 16 míst, www.chalupa-u-sv-jana.cz, 412333987,602259945,604644332
Penzion Pod Jedlovou- kapacita 70 míst- různé kategorie ubytování, www.podjedlovou.cz, 774403143
Domeček Královi- kapacita 5 míst, www.ubytovani-domecek.cz, 777303204
Penzion U Němečků- kapacita 18 míst, 602681392
Penzion U Draka- kapacita 16 lůžek, 2-3 lůžkové apartmány, www.penzion-udraka.cz, 739 909 224

Kam za kulturou

Bio Luž Dolní Podluží
Centrum Panorama Varnsdorf- 3D – největší plátno v Ústeckém a Libereckém kraji.
Městské divadlo Varnsdorf
Dům kultury Střelnice Rumburk

Obecní úřad
Vinařská 32, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou, tel: 412 379 231, tel/fax. 412 379 137, e-mail: obec@jiretin.czwww.jiretin.cz

Informační centrum
Náměstí Jiřího 300, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou, tel. 412 379 336, e-mail: info@jiretin.cz, www.tolstejnskepanstvi.cz

Adresa: 

Jiřetín pod Jedlovou
407 56
Česká republika
50° 52' 26.4144" N, 14° 34' 25.0392" E

Kategorie: 

  • Obce