Česká Kamenice

Město nacházející se na pomezí Českého středohoří a Lužických hor, v údolí říčky Kamenice. Pokud máte rádi klid malebného městečka s historií a kulturou nebo pozorování krajiny z výšky, je Česká Kamenice tím pravým výletním místem pro vás. Díky jednomu z nejzachovalejších historických městských center severních Čech byla v České Kamenici v roce 1992 vyhlášena Městská památková zóna. Tehdy jí tvořilo 32 kulturních památek. Počet památek však nadále stoupá, neboť město o své kulturní bohatství stále pečuje, což se projevilo mimo jiné i tím, že bylo za svou přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové zóny vyhlášeno Historickým městem roku 2005. Na území města se stýkají hranice hned tří chráněných krajinných oblastí (CHKO Labské pískovce, Lužické hory a České středohoří). V jeho okolí je spousta geologicky zajímavých vyhlídkových vrchů s úchvatnými rozhledy, které stojí za výšlap.

Co byste měli vidět

Městská památková zóna – nachází se v ní téměř 40 objektů, které byly prohlášeny kulturní památkou. Střed památkové zóny tvoří náměstí Míru s renesanční devítibokou kašnou a barokní sochou Panny Marie Immaculaty. Mezi nejcennější objekty patří goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Staršího, vrcholně-barokní Poutní kaple Narození Panny Marie, Evangelický kostel, budova radnice, Salhausenský zámek, budova Oblastní charity, budova bývalé Spořitelny (dnes městské galerie) a další objekty. Poutní kaple Narození Panny Marie - vrcholně barokní centrální stavbu z 18. století, jejíž zajímavostí je křížová cesta umístěná v ambitech a sochy světců z dílny slavného Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa a fresky Ferdinanda Brunettiho. Poutní kaple je v turistické sezóně přístupná k prohlídkám s průvodcem, v červenci a srpnu denně od 10 do 16 hod., mimo sezónu objednávky výprav přes informační centrum. Hrad Kamenice na Zámeckém vrchu  - romantická zřícenina středověkého hradu na čedičovém vrchu (530m). Na Hrad  se vydáte po zelené z centra města a cesta je dlouhá asi 2 km. Součástí historického areálu je novodobá dřevěná rozhledna, jež nabízí jedinečné pohledy do českokamenického údolí.

Co byste měli zažít

Doporučujeme navštívit pozdně gotický trojlodní kostel sv. Jakuba Staršího a vystoupat na vrchol bývalé městské věže (46 m). Jako odměna na vás čeká nádherný výhled na město a jeho okolí. V kostele sv. Jakuba Staršího s oblibou hrával na varhany sám mladičký hudební skladatel Antonín Dvořák při svém ročním pobytu za účelem zdokonalení se v německém jazyce. V sezóně je možnost prohlídky kostela s průvodcem. Více se dozvíte v informačním středisku na náměstí. Nahlédnout do areálu bývalé letecké podzemní továrny v Rabštejně u obce Janská, budované v průběhu 2. světové války. Svézt se historickým Kamenickým motoráčkem, který jezdí od června do září mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Objevit Bratrský oltář- podle lidových vyprávění se zde v letech 1515 – 1614, kdy panství držela protestantská šlechta, tajně scházeli katolíci. Naopak po Bílé hoře se zde měly konat obřady protestantů. Podle jiných zdrojů bylo místo jako poutní zřízeno až roku 1867 a v roce 1887 zde byla umístěna bohatá výzdoba včetně soch a zdobeného dřevěného oltáře. Po II. světové válce místo pustlo a teprve v roce 1993 bylo místo znovu vyčištěno a byla zde umístěna pamětní deska s reliéfem bývalého oltáře. Poničený areál prošel od podzimu 2010, kdy byla zahájena jeho obnova, velkou proměnou. Do romantického lesního zákoutí, 1 km severovýchodně od České Kamenice se vrátila křížová cesta, obnovily sochy a opravila schodiště. Obnovu Oltáře bratří zajistila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Město Česká Kamenice v rámci projektu Naslouchejte hlasu venkova.

Kam na výlet

Česká Kamenice centrum - skalní vyhlídka Žába - Ponorka - Bratský oltář – Česká Kamenice (5 km) Z náměstí se po žluté vydáme severním směrem Nerudovou ulicí kolem Poutní kaple Narození Panny Marie, zprava obejdeme městské koupaliště a pokračujeme vzhůru ke skalním útvarům a vyhlídkám - k Žábě a Ponorce. Na trase dále mineme pískovcový kužel, zajímavý tím, že na něm před 2. sv. válkou byla osazena pamětní deska Viléma Tella. Po pamětní desce dnes zbyla jen prázdná prohlubeň ve skále. Jen pár kroků od tohoto kamene se nachází (zatím) bezejmenná vyhlídková plošina se zachovalým zábradlím, která je na staré německé mapě pojmenována Joohn-Stein. I zde se nabízí pěkný pohled do krajiny, i když z obou stran sevřený zalesněnými pískovcovými masivy. Po žluté značce pokračujeme dále směrem ke zbytkům skalní výklenkové kaple Nejsvětější Trojice, až dorazíme na konec okruhu - k areálu Bratrského oltáře. Zde je možné pokračovat dále po modré směrem na Lísku do Chřibské, nebo se vrátit kolem Jehly zpět do České Kamenice. Česká Kamenice – vyhlídka Jehla – Líska – Studenec – naučná stezka Okolím Studence – Zlatý vrch – Česká Kamenice (12 km) Po modré značce přes Jehlu, Bratrský oltář, do osady Líska a pod Studenec s možností vystoupat na rozhlednu. Dále po červené k národní přírodní památce Zlatý vrch (27 m dlouhé čedičové sloupce), kde se napojíte na naučnou stezku Okolím Studence, přes Stříbrný vrch zpět do České Kamenice. Česká Kamenice – Zámecký vrch – Kamenický Šenov – Panská skála – Prácheň – Polevsko – Kytlice – Česká Kamenice (14 km) Za historickým sklem po zelené značce přes Zámecký vrch (zřícenina hradu s rozhlednou) do Kamenického Šenova (sklářské muzeum) a dále k Panské skále (kamenné varhany) v obci Prácheň. Po modré do Polevska a po žluté do chalupářské obce Kytlice. Odtud zpět do Č. Kamenice pěšky nebo vlakem. Česká Kamenice – Filipov – Srbská Kamenice – Dolský mlýn – Kamenická Stráň – Růžovský vrch – Janská – Česká Kamenice (20 km) Po modré značce přes Filipov do obce Srbská Kamenice a k ruinám Dolského mlýna. Po žluté prudce vzhůru do Kamenické Stráně s mnoha roubenými domy. Následuje výstup na Růžovský vrch a po žluté sestup do Srbské Kamenice, Janské a zpět do České Kamenice.

Cyklotrasy

Lužickými horami: Česká Kamenice – Kamenický Šenov – Prácheň (Panská skála) – Polevsko – Kytlice – Mlýny – Pustý zámek – Česká Kamenice (22 km) Za malebnou lidovou architekturou: Česká Kamenice – Kunratice – Lipnice – Studený – Rynartice – Jetřichovice – Všemily – Srbská Kamenice – Janská – Česká Kamenice (30 km)

Víte, že...

…nedaleko náměstí Míru se nachází kulová kašna, která vyznačuje místo, kde se stýkají  tři chráněné krajinné oblasti: Labské pískovce, Lužické hory a České středohoří? …V nedalekém Kamenickém Šenově můžete navštívit sklářské muzeum, ve kterém jsou vystaveny exponáty převážně rytého a broušeného skla z místní borsko-šenovské oblasti ze 17. až 20. století? Snadno dostupná je zde také Národní přírodní památka Panská skála (592 m), nejstarší chráněný geologický útvar na českém území. Jeho pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly u kostelních varhan. Pod skálou se nachází malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a plní se srážkovou. Točila se zde také legendární pohádka Pyšná princezna.

Kam za sportem v létě

Sportovní areál Česká Kamenice - možnost využití sportovního areálu, jehož je ubytovna součástí: florbal, badminton, sálová kopaná, volejbal, nohejbal, basketbal, tenis, ping-pong, házená Městské koupaliště: otevřeno červen - srpen od 10.00 do 19.00 hodin. V případě příznivého počasí lze koupaliště využít již ke konci května nebo i začátkem září a lze i prodloužit užívání do 21.00 hodin.

Kam za sportem v zimě

Polevsko - zalyžovat si můžete v lyžařském areálu Polevsko mezi Medvědím a Polevským vrchem, kde je vlek dlouhý 400 m (poma), a závodní a turistická sjezdovka. Dále v Horní Světlé pod Luží, kde je umělé osvětlení. Pro běžkaře jsou připraveny udržované běžkařské trasy u Polevska, Kytlice a Luže. Další informace Vám poskytneme v Městském informačním středisku. 

Adresa: 

náměstí Míru 219
407 21 Česká Kamenice
Česká republika
50° 48' 0.0504" N, 14° 25' 1.3728" E

Kategorie: 

  • Obce